Obec Paršovice

Historie SDH Paršovice

znakSbor dobrovolných hasičů   byl v naší obci založen 18. října 1942 , kdy celým světem otřásala druhá světová válka a  český národ sváděl urputný boj s nelítostným fašismem .V těchto napjatých dobách bylo nařízeno , že si každá vesnice musí zajistit požární bezpečnost sama, a tak na příkaz okresního hejtmanství v Hranicích , byla u nás založena požární jednotka.

Prvním starostou hasičů byl zvolen tehdejší starosta obce bratr František Vývoda a prvním velitelem sboru dobrovolných hasičů u nás byl bratr František Vinkrálčík . Jednatelem tohoto nově vzniklého sboru byl bratr Václav Juráň.

Tento hasičský sbor tehdy čítal 67 členů, kteří byli odhodláni   svými činy naplňovat tradiční hasičské heslo" Bohu ku cti , bližnímu ku pomoci".

Tato jednotka začínala takřka s "holýma rukama",protože její jedinou výzbrojí byly tehdy dvě ruční stříkačky (berlovky).Ruční stříkačky byly později nahrazeny motorovou stříkačkou , která byla zakoupena od závodu KUNZ Hranice , kde sloužila jako zahradní postřikovací agregát.Tato stříkačka byla uskladněna ve stodole u Kučerů.

Vybavení jednotky bylo v té době  velmi omezené a všichni její členové obětovali spoustu svého volného času , aby tento stav co nejdříve změnili.Proto byla v roce 1951 zahájena výstavba nynějšího požárního domu.Materiál na stavbu byl financován z obecního rozpočtu , ale veškeré práce při výstavbě byly vykonávány tehdejšími členy   sboru dobrovolných hasičů a dalšími dobrovolníky   zdarma .Hlavní zásluhu na výstavbě a dokončení stavby měli bratr Josef a František   Dostálovi , bratr Stanislav Růžička a  spousta další členů , kteří se svou obětavou   činností zasloužili o vybudování naší požární zbrojnice.

Historie v obrazech

Vážení přátelé,

zde bychom rádi umisťovali fotografie z historie našeho sboru, které budeme postupně doplňovat.Možná i s vaší pomocí se nám podaří doplnit naši historii o podrobnosti, které nemáme  ani v našich záznamech. Máme hlavně na mysli fotografie z dob vzniku našeho sboru , nebo různé další dokumenty.

Pokud by se někdo z Vás chtěl na nás v této záležitosti obrátit , kontaktujte nás prosím.
Předem děkujeme Všem

Kontakt:

Organizace

Aktuální informace MZ

Mikroregion Záhoran

Rizika a nebezpečí

Geoportál

Mapový portál

Mapa Paršovic

Překlad (translations)

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Teploměr

30.11.2021 16:54

Aktuální teplota:

0,1 °C

Vlhkost:

Rosný bod:

-68,4 °C

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Info e-mailem

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů
Dotace na pořízení, technické zhodnocení, opravu požární techniky, nákup věcného vybavení a zajištění akceschopnosti jednotky sboru dobrovolných hasičů Paršovice - pořízení prostředků pro osvětlení místa zásahu

logo Olomouckého kraje

Tato akce je realizována s finanční podporou
Olomouckého kraje
logo Olomouckého kraje
Název projektu:
k.ú. Paršovice – Obnova MK 17c na parc. č. 1566, zpevněné plochy na parc. č. 2344 a chodníkové plochy 20d na parc. č. 168/2
Ochranná známka POV OK
Tato akce je realizována s finanční podporou
Olomouckého kraje

logo MMR ČR

Projekt:

„k.ú. Paršovice - Obnova účelové komunikace 2ú na parc. č. 1660“

byl realizován za přispění prostředků

státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Logo - Olomoucký kraj

Projekt:

„k.ú. Paršovice - Obnova účelové komunikace 2ú na parc. č. 1660“

je realizován s finanční podporou

Olomouckého kraje.

​​První pís. zmínka: